Ana Sayfa,  En Çok Merak Edilenler

Doğu Ekspresi Vagon Türleri

Hangi VagonuTercih Etmeliyim ?

Gelelim  en sık sorulan veanlaşılmakta zorluk çekilen vagon türlerine .

Öncelikle Trende aşağıdaki Vagon Türleri bulunmakta ;

  • Pulman 2+1
  • Örtülü Kuşetli 1.Mevkii
  • Yataklı Vagon  1.Mevkii

Pulman 2+1

  DoğuEkspresi Pulman, bildiğimiz normal koltuklu vagondur. Bir tarafında 2 çiftli koltuk diğer tarafta ise 1 tekli koltuk mevcuttur. Koltuklar gayet geniştir.Pulman vagonlar, genellikle kısa mesafeli yolculuklarda kullanılmaktadır. Pulman Vagonlarda priz bulunmamaktadır.

Doğu Ekspres ruhunda seyahat etmek isteyen kişiler için genellikle tercih edilmez. Doğu Ekspres Ruhunda seyahat için yolcular özellikle Örtülü Kuşetli ya da Yataklı Vagonları tercih etmekteler.


Örtülü Kuşetli 1.Mevkii

Doğu Ekspresi Örtülü Kuşetli Vagon, en çok merak edilen ve bilinmeyen, özelliği sır gibi olan Örtülü Kuşetli odalar 4 kişiliktir ve yataklı vagondur. Bu Kompartman türünde 4 adet koltuk bulunmakta ve koltuklar rahatça uyuyabileceğiniz yataklara dönüşmektedir.

Vagondan görevli kondüktörler tarafından gayet temiz olan nevresim tarafınıza veriliyor ve yatağınızı kendiniz yapıyorsunuz. Oda içerisinde priz bulunuyor ve oda sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz. Yanınıza üçlü priz almanızı şiddetle öneririz. Odada tuvalet ve lavabo bulunmuyor.

Örtülü Kuşetli odada dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden birisi kaç kişi seyahat edeceğinizdir. Eğer 4 arkadaş grubu seyahat edecekseniz herhangi bir sıkıntı yok fakat 2 yada 3 kişiyseniz ve Örtülü Kuşetli de seyahat edecekseniz diğer boşta kalan koltukların da ücretini ödeyerek odayı kapatmanızı tavsiye ederiz. Sebebini sorarsanız boş koltuklara tanımadığınız insanlar bilet alabilir ve oda içinde rahat edemeyebilirsiniz.

Yataklı Vagon 1.Mevkii

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon, trenin en arka kısmında ve 2 kişilik yataklı odalardan oluşuyor. Aynı örtülü kuşetlide olduğu gibi yatakları açmazsanız oda içerisinde 2 koltuk bulunuyor. Yatak moduna geçtiğinizde ise altlı üstlü, ranza şeklinde, iki yatağınız olmuş oluyor. Rahatına düşkünler için en çok tercih  edilen kompartman türüdür. Yataklı Kompartmanda nevresim takımları vagondan sorumlu kondüktörler tarafından hazır olarak yapılmış teslim edilmektedir. Kompartıman içinde mini buzdolabıprizmasa ve el lavabosu bulunmaktadır. Oda sıcaklığını kendiniz ayarlayabiliyorsunuz.Yanınıza üçlü priz almanızı şiddetle öneririz.

 Örtülü Kuşetli Kompartmandan farkına tekrar değinirsek Yataklı Vagon 2 kişilik ve içerisinde mini buzdolabı ile el lavabosu bulunması, fiyat farkı arasında da uçurum olmasıdır. Ayrıca nevresim takımlarının hazır şekilde bulunmasıdır.

Tek kişiyseniz ve başkasıyla yataklı vagonu paylaşmak istemiyorsanız  2 kişilik odanın ücretini ödeme yaparak kompartmanı tek kişiye kapatmalısınız.

Bize sorarsanız Doğu Ekspresi seyahati için en rahat seçenek Yataklı Vagon daha sonrasında ise Örtülü Kuşetli kompartman olacaktır.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir